Deprese

Deprese je nejčastějším onemocněním současnosti. Neurofeedback nabízí vhodnou možnost pro léčení lehké až středně těžké deprese. Tréninkem dochází k upravení spánku a navrací se i normální rozsah citového prožívání.

Popis obtíží

Zhoršená schopnost radovat se, skleslá nálada, snížená energie a aktivita, pokles zájmů, zhoršení koncentrace, značná unavitelnost i po nepatrné námaze jsou charakteristické příznaky pro depresi.

Patří mezi ně i poruchy spánku, snížená chuť k jídlu, pesimistický pohled do budoucnosti. Dotyčný může být podrážděný, agresivní a zlomyslný, nebo naopak unavený, tichý a klidný. Většinou mizí reakce na radostné podněty. Označení tohoto onemocnění pochází z latinského deprimere – složeniny slov de = dolů + primere = tlačit.

Deprese je nejčastějším onemocněním současnosti; podle statistik lze odhadnout, že klinickou depresí projde v průběhu života jeden člověk ze čtyř.

Téměř vždy za vznikem deprese můžeme nalézt souhru vnitřních dispozic a vnějších faktorů. Jako spouštěč deprese působí stresové události, jako jsou životní změny, ztráta blízké osoby, stres v zaměstnání, změna životní role, tělesná nemoc… Může jít o výrazné životní události, ale i souhrn drobných stresujících vlivů, kteří vedou k dlouhodobé frustraci a bezmoci.

Odborníci prokázali, že osoby akutně trpící depresí ve srovnání s jedinci, kteří depresí nikdy netrpěli, vykazují levostrannou frontální nedostatečnou aktivaci. V levé čelní oblasti můžeme jasně vidět nárůst pomalých mozkových vln alfa. Naopak pravá čelní oblast bývá relativně aktivnější (má to být opačně), regulace emocí tedy probíhá asymetricky.

Jak může pomoci neurofeedback

U depresivní osoby dochází při tréninku neurofeedbacku k upravení spánku a navrací se i normální rozsah afektivity, resp. citového prožívání. Proto neurofeedback nabízí vhodnou možnost pro regulaci depresivních stavů, stejně jako úzkosti. Klinická účinnost neurofeedbacku u depresivních poruch však závisí na druhu a závažnosti deprese – již vzhledem k tomu, že těžké depresivní stavy se vyznačují ztrátou životní motivace, a tedy i motivace k léčbě. Indikované jsou stavy lehké a středně těžké deprese.